Wolfram Alpha – kraj Google-a? Što je i kako funkcionira

Velika je vjerojatnost da ste čuli za novu spektakularnu “tražilicu” Woflram Alpha, kako je mnogi nazivaju. Jedina sličnost koju Wolfram Alpha ima s tražilicom je polje za upis teksta. I to je to.  Sam način funkcioniranja servisa je u najmanju ruku inovativan! Koncept je da se svo znanje strpa u jedan veliki servis gdje će biti dostupno svima.

Wolfram Alpha Plus hosting

Što je Wolfram Alpha?

Citat s Wolframove stranice:

Wolfram|Alpha’s long-term goal is to make all systematic knowledge immediately computable and accessible to everyone. We aim to collect and curate all objective data; implement every known model, method, and algorithm; and make it possible to compute whatever can be computed about anything. Our goal is to build on the achievements of science and other systematizations of knowledge to provide a single source that can be relied on by everyone for definitive answers to factual queries.

U ovom trenutku servis sadrži preko 10 trilijuna raznih podataka, 50000 raznih algoritama i modela.

Testirali smo tražilicu

Tvorci Wolfram Alfa tražilice najavljuju da je ovo tek početak, i da će baza odgovora nastaviti rasti.

Da je sam servis u povojima shvatili smo kada smo ga pitali koliko je 489! Vrtio je jedno 5 minuta i javio grešku. Wolfram Alpha is currently unavailable 🙂

Ideju za naš drugi jako težak test smo dobili iz sljedećeg vica:

Izmislili Amerikanci kompjuter koji sve zna i koji odgovara na sva pitanja. Da bi bili sigurni, pošalju jednog Amerikanca, jednog Rusa i Hasu da ga isprobaju. Odlazi Amerikanac u sobu u kojoj se nalazi kompjuter, ali se ubrzo vraća i govori kako je kompjuter na sva moguća pitanja dao točan odgovor. Isto se događa i  Rusu.

Na kraju odlazi Haso i ne vraća se čitav dan, pa ni sutradan…

Zabrinuti Amerikanac i Rus ulaze u sobu i zatiču kompjuter kako radi k’o lud, iz njega se dimi, iz printera lete dokumenti, soba puna papira…. Zbunjeni, pitaju Hasu:

– “Šta si ga to, Haso, matere ti pit’o?”
Haso:
– “Nemam ljudi pojma, samo sam ga s vrata pit’o – ŠA’ IMA?”

Dakle, pitali smo Wolframa : “whats up” i nije nam ništa pametno odgovorio :(. Definitivno smo došli do zaključka da se na aplikaciji još treba dosta raditi i pričekati da dobijemo odgovor na “ša’ ima” 🙂

Treći test – interakcija s korisnikom.
Pitali smo ga: What are you doing ? Odgovor: I am doing computation for the world.
Pitanje: How are you? Odgovor: I am doing well, thank you.

Jedna geek slika za kraj – Wolframov cluster pod full loadom. 🙂

Wolframalpha testload

Povezani članci

Odgovori