Razlike Wildcard i standardnog SSL certifikata te koji odabrati?

Sad kad je HTTPS veza obavezna za sve web stranice, možda ćete imati pitanja o tome koja vrsta SSL certifikata najbolje odgovara vašoj web stranici. Da biste svoju web lokaciju posluživali putem HTTPS-a, morat ćete na svom poslužitelju instalirati SSL certifikat, a zatim konfigurirati web lokaciju za uspostavljanje HTTPS veza. No, prije nego što to učinite, bitno je znati koji SSL najbolje odgovara vašoj web stranici. Imajući to na umu, usporedit ćemo dvije različite vrste certifikata: Wildcard SSL certifikat i standardni SSL certifikat. Pod standardni SSL certifikat podrazumijevamo certifikat koji pokriva jednu domenu. (www.domena.tld i domena.tld).

Standardni i Wildcard SSL certifikat – koje su glavne sličnosti i razlike?

Bez obzira na to koju vrstu SSL certifikata odaberete, obje vrste pružaju istu snagu enkripcije i standardno se isporučuju s 2048-bitnim RSA ključevima s potpisima i olakšavaju enkripciju do 256 bita.

Glavna razlika je u količini web stranica koju pokriva određeni SSL certifikat:

“Standardni” SSL certifikat omogućuje enkripciju za jednu domenu (i tehnički jednu poddomenu jer će PositiveSSL certifikati obuhvaćati i www i ne-www verzije vaše web stranice). SSL certifikati s jednom domenom dostupni su na sve tri razine provjere valjanosti, uključujući EV.

S druge strane, Wildcard SSL certifikat osigurava web stranice s više poddomena. Kada tijekom postupka kupnje izradite zahtjev za zakup certifikata, jednostavno stavite zvjezdicu na razinu domene koju želite enkriptirati. Na primjer: * .domena.tld i tada se podrazumijeva da će sve poddomene na domena.tld biti pokrivene – blog.domena.tld, support.domena.tld itd.

Navedeni certifikat nema limita u korištenju na drugim serverima što znači da isti certifikat možete koristiti na bilo kojem poslužitelju gdje su vam smještene poddomene.

Zašto odabrati PositiveSSL Wildcard certifikat?

  • Positive SSL Wildcard odličan za zaštitu domene na kojoj se nalazi više poddomena, jer podržava neograničen broj poddomena jedne domene
  • Visoka 256-bitna zaštita sa SHA2 hash algoritmom čini ga konkurentnim glavnim tržišnim izdavačima certifikata.
  • Ima izvrsnu 99,6% kompatibilnost preglednika s izvrsnom podrškom za mobilne uređaje.
  • Idealno za osobne web stranice ili društvene medije
  • Način validacije – putem domene
  • Enkripcija (do 256-bit)Vrijeme izdavanja certifikata – 15 minuta

Za izdavanje je potreban CSR i Approval mail koji mora biti jedan od niže navedenih:

  • admin@domena.tld
  • administrator@domena.tld
  • webmaster@domena.tld
  • postmaster@domena.tld
  • hostmaster@domena.tld

Alternativne metode za validaciju su putem unosa CNAME zapisa u zonu domene ili HTTP file validacija.

Ako je usluga na našem hostingu kompletnu proceduru zakupa i instalacije vršimo mi.

Sve o SSL certifikatima možete dodatno pregledati na našem blogu na linku.

Povezani članci

Odgovori